ЗАРЕЄСТРУВАТИ АВТОРСЬКЕ ПРАВО НА ІДЕЮ

  1. Чи можна зареєструвати авторське право на ідею?

Дуже часто до нас приходять поштові повідомлення (або телефонні дзвінки) від творчих людей, які задають майже одне і те ж питання або висловлюють наступне побажання: «я хочу отримати патент на ідею», «як можна зареєструвати авторське право на ідею» …?
Відповідаючи на таке питання-побажання, ми пояснюємо нашим сьогоденням і потенційним клієнтам те, що безпосередньо «ідею» запатентувати неможливо, але можна отримати охорону (патент, авторство) на матеріальне втілення, реалізацію або хоча б на текстове, образотворче опис такого задуму. І ось чому

Словники пишуть про те, що:

  • «Ідея» це – форма відображення в думках явищ об’єктивної реальності. Осягаючи дійсність, ідея містить в собі свідомість мети подальшого пізнання, і практичного перетворення світу. Ідеї ​​узагальнюють досліди попереднього розвитку і служать в якості принципів пояснення явищ (Радянський Енциклопедичний Словник, 1983).
  • «Ідея» – уявний прообраз якої-небудь дії, предмета, явища, принципу, які виділяють основні, головні і суттєві риси цього «уявного прообразу».


У ряді філософських концепцій «ідея» це розумоосяжний і вічний прообраз реальності. У російських філософських словниках XVIII століття ідея зближалася з поняттям (Вікіпедія, 2019).
Таким чином, ми розуміємо, що слово / термін «ідея» з точки зору його семантичного (смислового) змісту, висловлює «уявну, нематеріальну форму чогось» (об’єкта, дії, системи, та ін.). При цьому, така «уявна, нематеріальна форма вираження чого-небудь» у багатьох випадках є «незавершеним» або з можливістю різних варіантів, наприклад «розвитку, реалізації, втілення, закінчення» цього задуму (Сухарев Станіслав, 2019 р). Тобто, найчастіше задумки (наших клієнтів) виражаються в послідовному або в хаотичному наборі декількох думок, які описують або намагаються описати якісь ще неіснуючі вироби (деталі виробів), процеси, дії, навіть нереалізовані комп’ютерні алгоритми.

Тепер читаємо Закон України «Про авторське право і суміжні права», пункт 2, статті 7 «Об’єкти, що не охороняються»:

«Відповідно до Закону охорона не поширюється на будь-які ідеї, процедуру, метод, процес, концепцію, відкриття, винахід, корисну модель, промисловий зразок, товарний знак, раціоналізаторську пропозицію, звичайні дані, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі тощо ».
Тобто, абсолютно зрозуміло, що зареєструвати авторство «просто» на ідею (задум, задумку) неможливо (далі ми розглянемо – яким чином можна використовувати законодавство, щоб, все-таки, отримати правову охорону для задуму, і як цю ідею необхідно перетворити і обробити, щоб, зрештою, мати офіційну державну реєстрацію авторських прав).

2. Чи буває патент на ідею?

Відомо, що крім реєстрації авторського права (яке захищає твори науки, літератури і мистецтва), так само існують патенти на винаходи, корисні моделі, промислові зразки. Далі може виникнути природне запитання – чи можна якимось патентом захистити ідею?
Звертаємося з цим питанням до відповідних законів, і отримуємо такі відповіді:

  • «Об’єктом винаходу (корисної моделі), … може бути: продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини тощо); процес (спосіб), а також нове застосування відомого продукту чи способу »- пункт 2 статті 6 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі»;
  • «Об’єктом промислового зразка може бути форма, малюнок чи розфарбування або їх поєднання, які визначають зовнішній вигляд промислового виробу і призначені для задоволення естетичних та ергономічних потреб» пункт 2 статті 5 Закону України «Про охорону прав на промислові зразки»;
  • Пункт 1 статті 420, четвертої книги Цивільного кодексу України:
         «До об’єктів інтелектуальної власності, зокрема, належать:
    – літературні та художні твори;
    – комп’ютерні програми;
    – компіляції даних (бази даних);
    – виконання;
    – фонограми, передачі (програми) організацій мовлення;
    – наукові відкриття;
    – винаходи, корисні моделі, промислові зразки;
    – компонування (топографії) інтегральних мікросхем;
    – раціоналізаторські пропозиції;
    – сорти рослин, породи тварин;
    – комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг),
    – географічні зазначення;
    – комерційні таємниці.

Таким чином, ми спостерігаємо, що ні в одному законодавчому документі не сказано про те, що «ідея» є об’єктом інтелектуальної власності. Так само «ідея» не може бути предметом патентування, і не може бути об’єктом авторського права (наукою, літературою чи мистецтвом).
Відповідно не існує і не може існувати патентів і / або охоронних свідоцтв, в яких предметом захисту є «ідея».
Але, переходячи до наступного розділу, ми спробуємо все-таки зрозуміти яким чином ідею можна спробувати захистити. Реєстрація ідеї – авторське право або патент?
Ми з’ясували, що отримати патент або авторство просто на «ідею» неможливо.
У той же час ми розуміємо, що задуми бувають різні і можуть ставитися до різних видів діяльності. І, виходячи, з норм законодавства, спробуємо розглянути можливі варіанти захисту.
Перше, з чого можна було б почати це – спробувати «матеріалізувати» і, можливо, максимально «уточнити, описати» ідею.
Почнемо з авторського права – наука, література, мистецтво. Як приклад звернемося до ідей в області комп’ютерних програм. Уявімо собі, що є задум створення нової «комп’ютерної програми, мета і призначення якої – автоматичне сканування в мережі інтернет статтею і публікацій про« матеріалізації творчих фантазій », копіювання, систематизація та збереження таких публікацій в виразно зазначеному місці». Все зрозуміло – «є задумка» для комп’ютерної програми. Далі: процедура реєстрації авторського права на комп’ютерну програму в Україні (і в багатьох інших країнах, в тому числі і в США) передбачає наявність «вихідного коду (або його фрагмента) і« інструкції користувача »даної комп’ютерної програми. Таким чином, для отримання охорони, необхідно створити хоча б мінімальну комп’ютерну програму і потім можна її зареєструвати.

3. Реєстрація ідеї – авторське право або патент?


Ми з’ясували, що отримати патент або авторство просто на «ідею» неможливо.
У той же час ми розуміємо, що задуми бувають різні і можуть ставитися до різних видів діяльності. І, виходячи, з норм законодавства, спробуємо розглянути можливі варіанти захисту.
Перше, з чого можна було б почати це – спробувати «матеріалізувати» і, можливо, максимально «уточнити, описати» ідею.
Почнемо з авторського права – наука, література, мистецтво. Як приклад звернемося до ідей в області комп’ютерних програм. Уявімо собі, що є задум створення нової «комп’ютерної програми, мета і призначення якої – автоматичне сканування в мережі інтернет статтею і публікацій про «матеріалізації творчих фантазій », копіювання, систематизація та збереження таких публікацій в виразно зазначеному місці». Все зрозуміло – «є задумка» для комп’ютерної програми. Далі: процедура реєстрації авторського права на комп’ютерну програму в Україні (і в багатьох інших країнах, в тому числі і в США) передбачає наявність «вихідного коду (або його фрагмента) і «інструкції користувача »даної комп’ютерної програми. Таким чином, для отримання охорони, необхідно створити хоча б мінімальну комп’ютерну програму і потім можна її зареєструвати.

Тобто:

  • неможливо подати на державну реєстрацію авторського права: ідею «комп’ютерної програми для автоматичного сканування в мережі інтернет статтею і публікацій про« матеріалізації творчих фантазій », з
    подальшим копіюванням, систематизацією та збереженням таких публікацій в виразно зазначеному місці »
  • можна оформити реєстрацію на конкретну вищевказану комп’ютерну програму, яка вже створена повністю або частково, або яка хоча б характеризується конкретним вихідним кодом і описом, інструкцією користувача.

             

При цьому буде захищена саме ця програма, але не її «ідея».
Для повноцінного розуміння «неможливості отримання авторського права на ідеї» наводимо прості приклади. Якби в світі була можливість захищати і монополізувати ідеї (наприклад, в комп’ютерних технологіях), то ми б з Вами мали всього: одну соціальну мережу, один пошуковий сервіс, одну операційну систему, один текстовий редактор, одну бухгалтерську програму, і так далі.
Якщо міркувати про «авторство і монополізації» задумів в мистецтві, то точно так само можна скласти довгий перелік того, що неможливо монополізувати. Наприклад, хтось в світі перший придумав книги про подорожі людини в космос, і відповідно, свого часу це був новий задум. І якщо припустити, що таку задумку можна перетворити в предмет авторського права, яке належить одній людині або його спадкоємцям, то в такому випадку ні хто інший не мав би правої можливості реалізовувати в книгах ідею «про подорож людини в космос», так як це було б порушенням прав першого автора. Але цього не відбувається.
З іншого боку уявімо собі, що хтось «згенерував ідею» написати книгу про те, як, наприклад «інопланетяни прилетіли на Землю; оселилися на Південному полюсі; приступили до розпалюванні льодів (бо їм подобатися вода з льоду); приручили пінгвінів; «Вживили» в пінгвінів інопланетний інтелект; і зробили з цих пінгвінів посланців, які передають чудові інопланетні знання для всього земного людства; але «погані і владні» представники людей, звичайно ж, незадоволені таки розвитком подій, тому що «інопланетні знання» пінгвінів знищують збагачення «поганих людей» за рахунок експлуатації природних ресурсів та інших соціальних верств населення; як наслідок – активні бойові дії між пінгвінами з інопланетним розумом і «поганими» людьми; ну і так далі ». Даний сюжет вже не є «голою ідеєю», а має конкретні ознаки «синопсиса» літературного твору, або сценарію фільму.

         

При цьому буде захищена саме ця програма, але не її «ідея».

Для повноцінного розуміння «неможливості отримання авторського права на ідеї» наводимо прості приклади. Якби в світі була можливість захищати і монополізувати ідеї (наприклад, в комп’ютерних технологіях), то ми б з Вами мали всього: одну соціальну мережу, один пошуковий сервіс, одну операційну систему, один текстовий редактор, одну бухгалтерську програму, і так далі.

Якщо міркувати про «авторство і монополізації» задумів в мистецтві, то точно так само можна скласти довгий перелік того, що неможливо монополізувати. Наприклад, хтось же в світі перший придумав книги про подорожі людини в космос, і відповідно, свого часу це була новий задум. І якщо припустити, що таку задумку можна перетворити в предмет авторського права, яке належить одній людині або його спадкоємцям, то в такому випадку ні хто інший не мав би правої можливості реалізовувати в книгах ідею «про подорож людини в космос», так як це було б порушенням прав першого автора. Але цього не відбувається.

З іншого боку уявімо собі, що хтось «згенерував ідею» написати книгу про те, як, наприклад «інопланетяни прилетіли на Землю; оселилися на Південному полюсі; приступили до розпалюванні льодів (бо їм подобатися вода з льоду); приручили пінгвінів; «Вживили» в пінгвінів інопланетний інтелект; і зробили з цих пінгвінів посланців, які передають чудові інопланетні знання для всього земного людства; але «погані і владні» представники людей, звичайно ж, незадоволені таки розвитком подій, тому що «інопланетні знання» пінгвінів знищують збагачення «поганих людей» за рахунок експлуатації природних ресурсів та інших соціальних верств населення; як наслідок – активні бойові дії між пінгвінами з інопланетним розумом і «поганими» людьми; ну і так далі ». Даний сюжет вже не є «голою ідеєю», а має конкретні ознаки «синопсиса» літературного твору, або сценарію фільму. Таким чином, дана ідея може бути зареєстрована як об’єкт авторського права – «літературний твір».

Тепер хоча-б поверхово і побіжно спробуємо розглянути ситуацію з технічними, конструкторськими та іншими задумами, які не належать до науки, літератури та мистецтва, але можуть бути реалізовані в промисловості (бізнесі).

Звернемося до Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі».

Стаття 6. Умови надання правової охорони:

1. Правова охорона надається винаходу (корисної моделі), що не суперечить публічному порядку, принципам гуманності і моралі та відповідає умовам патентоспроможності.

2. Об’єктом винаходу (корисної моделі), може бути:

– продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини тощо);

– процес (спосіб), а також нове застосування відомого продукту чи способу.

3. Обсяг правової охорони, визначається патентної формулою. Тлумачення формули повинно здійснюватися в межах опису винаходу (корисної моделі) та відповідних креслень ».

Ми бачимо, що «винаходом» можуть бути «продукт, процес або їх нове застосування». Зрозуміло, що мова йде про абсолютно конкретних «продуктах і процесах», так як «обсяг правової охорони, що, визначається формулою винаходу». «Патентна Формула» – це чітко сформульований словами документ, в якому описаний «продукт або процес». Мається на увазі: «продукт» – повноцінне опис будь-якої «конструкції, пристрої», а «процес» – це опис послідовності певних технологічних процесів, які призводять до досягнення певного технічного результату.

Крім того стаття 7 (описуємо в скороченому вигляді) цього ж Закону говорить про те, що «Умовами патентоспроможності винаходу є: новизна, винахідницький рівень і промислова придатність. А саме:

4. Винахід визнається новим, якщо він не є частиною рівня техніки.

5. Винахід має винахідницький рівень, якщо для фахівця він не є очевидним, тобто не випливає явно з рівня техніки …

6. Винахід визнається промислово придатним, якщо воно може бути використано в промисловості або в іншій сфері діяльності ».

Раніше ми зрозуміли, що «ідея» це уявний прообраз якої-небудь дії, предмета, явища, принципу, які виділяють основні, головні і суттєві риси цього «уявного прообразу». Виходячи з цього, можливо зробити, як мінімум наступні висновки:

– для того, щоб отримати патент на ідею, необхідно детально її описати як «продукт» або як «процес», і спробувати викласти цю конструкцію, речовина, пристрій або процес у вигляді патентної формули;

– довести (хоча б «на папері»), що задумка «нова», має «винахідницький рівень» та «промислово застосована» (як мінімум Показати причинно-наслідковій зв’язок всіх «матеріальних» Ознак Ідеї з Патентної формули з досягнені конкретного технічного результату) а точніше на «продукт» або на «спосіб», в якому реалізованій и втілений Якийсь задум.
Якщо ж задум Неможливо «матеріально» описати у вигляді «продукту» або «процесу», та якщо Неможливо довести наявність в Ідеї крітеріїв патентоспроможності: новизна, вінахідницький рівень та промислова Придатність, патент отрімати – Неможливо.

Висновки:

  • творчу ідею, яка не описана, не втілена, не реалізована, та не має форми виразу з точки зору науки, літератури чи мистецтва, зареєструвати як об’єкт АВТОРСЬКОГО права – не можливо;
  • так само не можна отримати патент на технічну ідею, яка детально не описана и матеріально не обгрунтована, хоча б в письмовій формі;
  • але, якщо ж подібні Ідеї можуть бути детально виражені та роз’яснені в будь-Якій формі, то в таких випадка існує ймовірність отрімати авторські права або патент на їх форму виразу або на їх технічний опис.

Оформлення реєстрації авторським правом тут
Оформлення патентної заявки тут

4. Контакти и консультації

Сухарев Станіслав, ПАТЕНТНИЙ
повіреній України № 427
+38 067 209 7889 (Viber)
patent@unite.ua
Патентна фірма «Єдність»
Київ, Україна.