Контакти:
+ 38 097 10 111 60 Сухарев Роман (Viber, Telegram), roma.unite@gmail.com
+ 38 067 209 78 89 Сухарев Станіслав (Viber, Telegram, WhatsApp, Signal) patent@unite.ua
З метою економії часу, відразу на початку статті надаємо скорочений перелік послуг і вартість деяких з послу. Далі більш ретельна інформація про різноманітні варіанти придбання, розпорядження та захисту авторських прав в IT сфері.
1. Вартість послуг по державній реєстрації авторських прав на програмне забезпечення складає (USD):
- 150 – для авторів-програмістів, включаючи державні збори;
- 250 – для IT-компаній, де працівниками є програмісти;
- 300 – для підприємств, які не мають в штаті спеціалістів по створенню програм;
- від 400 для нерезидентів України.
2. Перелік послуг для фізичних та юридичних осіб в IT галузі.
Аудит розробок, програмних продуктів, виявлення та ідентифікація об’єктів інтелектуальної власності (торгові марки, комерційні назви, об’єкти авторського права – вихідний код, дизайни, графіка, малюнки, шрифти, інтерфейси, контент, фото, відео, аудіо).
Надання інформації про необхідний перелік документів і даних для державної реєстрації авторських прав.
Перевірка, коригування, створення та виправлення документів, інформації для процедури одержання авторського прав.
Оформлення і направлення в державне патентне відомство матеріалів для реєстрації авторського права на програмне забезпечення; сплата зборів, мита; супроводження, діловодство, листування; одержання Свідоцтва про реєстрацію.
Розробка і оформлення авторських договорів про створення/передачу програм:
– між програмістами та покупцями/користувачами програмного продукту;
– між роботодавцем (IT компанією) і штатними працівниками (авторами, дизайнерами, копірайтерами програмних продуктів);
– між замовником і виконавцем (IT підприємством) на створення програми;
– між юридичною особою (замовником) та декількома ФОП, які створюють продукт;
Розробка і оформлення ліцензійних авторських договорів щодо комп’ютерних технологій:
– між власником прав (юридична чи фізична особа) та користувачами програми (кінцевими покупцями);
– між Ліцензіаром (володільцем) та Ліцензіатом (покупцем) ліцензії, наприклад, по франшизі;
– договори про співволодіння та розпорядження програмою між декількома співвласниками майнових авторських прав (фізичні чи юридичні особи);
– договори про повну продаж (передачу прав) на програмний продукт.
Створення, перевірка, коригування, виправлення Договорів, технічних завдань, актів, інших документів на розробку програмного забезпечення (в контексті інтелектуальної власності).
Будь-які консультації щодо одержання, захисту та розпорядження правами інтелектуальної власності в IT сфері. Усні консультації в телефонному режимі – безкоштовні. Надання професійних письмових консультацій, пояснень, висновків, аргументацій від 200 USD (один робочий день фахівця).
3. Хто має право на оформлення і одержання державного Свідоцтва про реєстрацію авторського права на комп’ютерні технології, програми.
- Особисто – програмісти, дизайнери, автори контенту, фізичні особи.
- Особисто фізичні особи підприємці – індивідуальні розробники.
- IT-компанія – як виконавець і володар програми, працівники-програмісти розробники цієї компанії.
- Замовник програмного продукту – підприємство, фірма, організація чи громадяни (підприємці чи не підприємці).
4. Розповсюджені приклади авторських відносин в IT галузі.
Далі неведені найчастіші випадки і приклади оформлення і реєстрації документів, що стосуються авторських прав на комп’ютерні програми.
4.1. Один автор є творцем програми, веб-сайту, мобільного додатку. Створення відбувається з власної особистої ініціативи. Лише він є єдиним суб’єктом прав інтелектуальної власності, і лише він має право зафіксувати це на державному рівні. Автор має виключне право: дозволяти або забороняти використовувати свою програму іншим особам; самостійно використовувати свою розробку; особисто або через посередників здійснювати продаж різним особам (з наданням простих ліцензій); вдосконалювати і змінювати програму; повністю продати або передати безкоштовно права іншій особі в будь-якій країні світу.
4.2. Група авторів, які створили продукт. Якщо програма «неподільна» і є єдиним об’єктом, то в такому випадку «група авторів» є «співавторами». Одержання державної реєстрації на такий твір можливо лише спільне, із зазначенням того, хто особисто є, наприклад, авторами коду, дизайну, тексту. Права будуть рівними і нероздільними. Поділити можна лише повноваження щодо розпорядження програмою, наприклад – розподілення прибутку від продажів. Дольові частини кожного з авторів, тобто «повноваження щодо розпорядження програмою» обов’язково повинні бути обумовлені в договорі між співвласниками (як і усі інші особливості між ними щодо спільної програми). Якщо такого договору немає – то розподіл прибутку повинен бути рівним, і всі інші права також рівні, незалежно від «обсягу» творчого внеску, часу та здібностей, які вклав кожен з співавторів у створення програми. Якщо реєстрація авторського права здійснена спільно на ім’я декількох співавторів, то хтось один з них не може передати «свої» права на програму іншій особі, або «вийти» з володіння правами без письмової згоди усіх інших співавторів.
Як альтернатива – співавтори можуть зареєструвати окремими процедурами на різних авторів окремо код, дизайни, контент, бази даних, бібліотеки, якщо в цьому є необхідність. Тоді кожен з співавторів буде зазначений як автор певної окремої частини програми: вихідного коду, інтерфейсу, текстів. Відповідно, кожен з таких власників може розпоряджатися свої твором як завгодно без згоди інших співавторів, але не усім «програмним продуктом», а лише своє частиною.
4.3. IT- підприємство, у складі якого офіційно штатно працюють програмісти, має право одержати Свідоцтво про реєстрацію авторського права на службовий твір (комп’ютерний продукт), якщо штатні працівники створили програму в межах свої службових обов’язків з одержанням відповідної заробітної платні. IT- підприємство, як власник прав, самостійно (без згоди чи дозволу працівників) розпоряджається програмою так, як забажає. Слід зазначити, що у випадку, коли «працівник IT фірми» розробив програму зі власної ініціативи, на власний розсуд у свій вільний час, він має право незалежно від роботодавця оформити особисту авторську реєстрацію.
4.4. Будь-яка організація, товариство, підприємство має право замовити розробку програмного забезпечення у фізичних осіб або у ФОПів. В такому випадку цій юридичній особі необхідно укласти «договір про відчуження майнових авторських прав на комп’ютерну програму» з усіма авторами, які її створили на замовлення. Такий документ може бути зареєстрований в патентному відомстві і має статус «Реєстрації авторського права».
4.5. Так само будь-яка юридична особа має право замовити створення програмного продукту у іншого підприємства (Виконавця), в тому числі й в IT-компанії. В такому випадку Замовнику і Виконавцю також необхідно укласти між собою «договір про відчуження майнових авторських прав на програмне забезпечення». Але Виконавець повинен також надати Замовнику документи, які підтверджують, що Виконавець раніше вже одержав усі майнові права саме на цю програму від програмістів, які, безпосередньо є розробниками і авторами вихідного коду, інтерфейсів (це може бути «договір відчуження» або «свідоцтво про реєстрацію службового твору» ). Усі зазначені документи можуть бути зареєстровані в патентному відомстві, що буде мати статус «Реєстрації авторського права».